Byliśmy w wiosce hobbitów na inwazji smoków...

Utworzono .

leader2.png W dniach od 1 do 5 sierpnia 2012 roku byliśmy w wiosce hobbitów w Sierakowie Sławieńskim, jako jednej z pierwszych wsi tematycznych w Polsce. Uczyliśmy się przez działanie, początkowo jako obserwatorzy i podglądacze warsztatów, a potem praktycy prowadzący nieco inne warsztaty. Wcale nie jest łatwo upleść wianek, nawlec igłę, ulepić smoka z gliny, jeśli już dawno przestało się być dzieckiem. Skoro jednak takie zajęcia dzieciom dostarczają wrażeń i emocji - to dlaczego nie stać się znów dzieckiem?

W wiosce hobbitów - w Sierakowie ciągle coś się dzieje. Przyjeżdżają grupy dzieci i młodzieży oraz całe rodziny na warsztaty i gry terenowe. Powstają nowe atrakcje - prawie bezkosztowo, bo eksponatem w jedynym w Polsce muzeum smoka może być, poza smokami i jajo smoka i gniazdo smoka, a nawet zwykły patyk służący za smoczą wykałaczkę, czy miotła drapaga - jako czyszczaczka smoczej groty, a zwykły rosochaty kołek jako czochraczka smoczego grzbietu - to kwestia wyobraźni i odpowiedniej interpretacji.

Pomysł na rozwój i działanie mieszkańców Sierakowa, poparte autorytetem naukowym zespołu dr Wacława Idziaka przynosi efekty. Na festynie "Inwazja smoków" 4 sierpnia 2012 roku były tłumy dzieci, młodzieży, dorosłych. Latem codziennie do Sierakowa przyjeżdża kilka grup, rocznie około 3.500 osób. Dużym powodzeniem cieszą się warsztaty bożonarodzeniowe. Pracę sezonową ma 15 mieszkańców Sierakowa przy obsłudze grup młodych turystów. Zatrudnieni przy grze terenowej mieszkańcy Sierakowa są już bardzo dobrymi aktorami.

W Sierakowie brakuje jeszcze wiele, zwłaszcza dobrej bazy noclegowej, ale za to kuchnię mają  znakomitą i sukcesywnie rozwijają swoją ofertę turystyczno-edukacyjną.

Prócz Sierakowa odwiedziliśmy także Podgórki - Krainę Bajek i Rowerów oraz Paproty - wioskę labiryntów, w której jest bardzo ciekawe gospodarstwo edukacyjne, z bogatą ofertą turystyczną.

A u nas??? Na razie wiele tematycznych koncepcji rozwoju, poza Aniołowem i Matytami ciągle pozostaje w sferze marzeń i opowieści. Jest jednak nadzieja, że dodatkowe środki PROW, o które zabiegamy, skierowane na rozwój specjalizacji tematycznej pozwolą i Krainie Kanału Elbląskiego rozwinąć skrzydła. 

Zdjęcia z pięciodniowego pobytu 21-osobowej grupy z LGD Kanału Elbląskiego w wiosce hobbitów, bajek i rowerów oraz labiryntów można znaleźć na Facebook'u obok oraz pod linkami:

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120804/POWIAT01/120809837

http://www.powiat.koszalin.pl/pl/aktualnosci/1170

http://www.sierakowo.wioskitematyczne.org.pl/

S.Pańczuk