Obchody Światowego Dnia Turystyki w Iławie

Utworzono .

b_150_100_16777215_00_images_stories_loga_dsc05400.jpgW tym roku wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki zostaną zorganizowane w Iławie. Hasło, które im przyświeca, brzmi „Turystyka i woda – ochrona naszej wspólnej przyszłości" i niezwykle pasuje do wybranego miejsca – miasta położonego nad Jeziorakiem, najdłuższym jeziorem w Polsce.

Z takim wnioskiem do zarządu województwa zwrócił się iławski starosta.
– Hasło odzwierciedla działania realizowane na terenie powiatu iławskiego, wykorzystujące potencjał turystyczny przy jednoczesnym dbaniu o zachowanie walorów zasobów naturalnych – mówi marszałek województwa Jacek Protas. – Z udziałem środków z regionalnego programu udało się tam zrealizować wiele ważnych inwestycji, na przykład budowę bazy asenizacyjnej, pomostów wyposażonych w zbiorniki na nieczystości i zakup obsługującego je statku czy budowę ekomarin w Iławie, Siemianach i Zalewie.

Dodatkowym czynnikiem, który przy wyborze miejsca wziął pod uwagę zarząd województwa, jest fakt, że Iława jest jednym z partnerów w realizacji Programu Rozwoju Turystki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego, a to jeden z projektów kluczowych w regionalnym programie operacyjnym, a także liderem projektu „Zintegrowany system promocji turystycznej obszaru Kanału Elbląskiego". Starosta we wniosku przypomina również, że w 2012 roku jezioro Jeziorak zostało ogłoszone jednym z siedmiu nowych cudów Polski w plebiscycie branżowego miesięcznika „National Geographic Traveler".
Światowy Dzień Turystyki przypada 27 września. Termin edycji wojewódzkiej zostanie ustalony wspólnie z gospodarzem obchodów regionalnych.

Źródło:

http://www.portel.pl/artykul.php3?i=63861