Obiekty Szlaku Kanału Elbląskiego - port śródlądowy w Iławie

Utworzono .

22 Port Iława 2017 JG 01Port śródlądowy w Iławie

Iławski port towarowo-pasażerski usytuowany jest nad Jeziorakiem przy ul. Chodkiewicza 5, na terenie przedwojennego osiedla willowego. Obiekt ten, najnowocześniejszy tego typu na Warmii i Mazurach, wybudowany został w 2015 r. na miejscu wysłużonych obiektów Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego pochodzących z lat 60. XX w. Jego budowę sfinansowano w większości ze środków Unii Europejskiej. Właścicielem portu jest Starostwo Powiatowe w Iławie.

Port składa się z 4 obiektów. W Centrum Obsługi Pasażerów znalazły się: poczekalnia z Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, wyposażonym w infokiosk, punkt gastronomiczny z tarasem widokowym, kiosk oraz toalety i umywalnie. Bosmanat mieści salę konferencyjną, salę odpraw dla załóg i pokoje biurowe. Połączony jest z budynkiem techniczno-socjalnym, w nim zaś znajdują się pokoje dla osób poszkodowanych na wodzie, pokój pierwszej pomocy, a także warsztat do bieżących drobnych napraw statków, zewnętrzny punkt zmywania naczyń, pralnia i umywalnie. W części towarowej portu wybudowano hangar z 12 miejscami dla jednostek pływających. Na umocnionym nabrzeżu, przy falochronie i pomostach, w części pasażerskiej i towarowej portu, udostępniono stanowiska cumownicze dla różnego rodzaju jednostek – od jachtów turystycznych, przez statki żeglugi regularnej, aż po statki towarowe. Jest również dźwig obrotowy do wodowania jachtów oraz slip.

Jachty cumują do y-bomów. Na pomostach są przyłącza prądu i wody. Istnieje też możliwość opróżnienia toalet chemicznych, a także zrzutu ścieków. Można skorzystać z pralki.

Jedną z atrakcji portu jest makieta pochylni Oleśnica. Makieta jest modelem wykonanym w skali 1:150 i znajduje się w hallu budynku Centrum Obsługi Pasażerów. Również w nim mieści się Żeglarska Izba Pamięci. Zgromadzono tu eksponaty przekazane przez rodziny osób upamiętnionych w alei Żeglarskiej. Aleję urządzono na spacerowym odcinku falochronu. Wzdłuż niej na barierach umocowano tabliczki upamiętniające wybitnych żeglarzy, miłośników żeglarstwa i osoby, które przyczyniły się do popularyzacji i rozwoju sportów wodnych w Polsce i nad Jeziorakiem.

W porcie cumuje w sezonie m.in. statek pasażerski Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, którym można popłynąć na krótsze i dłuższe rejsy po Jezioraku. Do wyboru są rejsy godzinne – do wyspy Małej Żuławki – oraz dwugodzinne – do wsi Sarnówek.

Na stronie internetowej http://port-ilawa.pl/ oraz facebooku „PORT IŁAWA – Jezioro Jeziorak” umieszczone są aktualne informacje na temat portu i wydarzeń z nim związanych. Oprócz imprez wodnych organizowanych lub współorganizowanych przez port, odbywają się w nim cykliczne spotkanie poświęcone atrakcjom Jezioraka i najbliższych okolic, a także wystawy. W porcie znajduje się wodowskaz; aktualne dane o poziomie wody na Jezioraku zamieszczane są na podanej stronie internetowej (stan alarmowy dla Jezioraka wynosi 99,72 cm).

Przy porcie usytuowano parking dla 28 samochodów osobowych.

Kazimierz Skrodzki

22 Port Iława 2017 JG 0322 Port Iława 2017 JG 03