W kierunku wsi tematycznych?

Utworzono .

Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Elblągu rozpoczyna realizację wieloletniego programu pod roboczą nazwą „miejscowości tematyczne”. Program ten jest realizacją idei ekonomii społecznej w praktyce. Opiera się na kilku filarach: zasobach naturalnych i kulturowych, zaangażowaniu mieszkańców, współpracy organizacji pozarządowych, samorządów i przedsiębiorców prywatnych. Swoim działaniem obejmuje dziesięć miejscowości położonych głównie nad Zalewem Wiślanym (m.in. Frombork).

„Miejscowości tematyczne” to jeden z pomysłów na aktywizację społeczną i ekonomiczną mieszkańców obszarów wiejskich i małych miast w oparciu o wybrany „temat przewodni”; to sposób podniesienia jakości życia mieszkańców. Dobrym przykładem jest Aniołowo, gdzie społeczność lokalna rozwija swoją wieś w oparciu o pojęcie „anioły”. Metoda ta, znana na Zachodzie Europy, pojawia się także w naszym kraju. Uważamy że warto promować ją w naszym regionie, ale także że należy podjąć dyskusję w gronie ekspertów i praktyków zajmujących się rozwojem obszarów wiejskich nad jej dostosowaniem do realiów i potrzeb naszego regionu.

 

Miejscowości tematyczne to tylko jeden z pomysłów na rozwój obszarów wiejskich. Podczas organizowanego seminarium chcemy podjąć dyskusję nt. kierunków rozwoju obszarów wiejskich i małych miast w naszym województwie oraz współpracy wszystkich zaangażowanych podmiotów przy realizacji priorytetów dla rozwoju obszarów wiejskich w województwie warmińsko–mazurskim.

Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium pt. „Obszary wiejskie w województwie warmińsko-mazurskim – w jakim kierunku?”. Seminarium organizujemy wspólnie z Sekretariatem Regionalnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich działającym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. Seminarium odbędzie się w dniach 28-29 października 2009 r. w Restauracji Pod Wzgórzem we Fromborku oraz
w Hotelu Kadyny Country Club w Kadynach.

Na seminarium zapraszamy aktywne podmioty, działające na rzecz rozwoju obszarów wiejskich na terenie województwa warmińsko–mazurskiego, zwłaszcza samorządy, Lokalne Grupy Działania, organizacje pozarządowe itp. Prosimy o potwierdzenie udziału na załączonym formularzu zgłoszeniowym do dnia 21 października 2009 roku. Wszelkich informacji udziela Małgorzata Piaścik pod nr tel. 55 236 27 16, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Seminarium będzie okazją do spotkania Lokalnych Grup Działania z terenu województwa warmińsko–mazurskiego, a także innych podmiotów zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich. Liczymy, iż spotka się z Państwa zainteresowaniem i będzie inspiracją do kolejnych działań na rzecz poprawy warunków życia na wsi w naszym województwie. W załączeniu przesyłamy Program seminarium.

Małgorzata Woźna

WSWIP