Łączy nas Kanał Elbląski - film o LGD i LSR

Utworzono .

b_150_100_16777215_00_images_stories_dsc03178.jpgOstatnie dwa dni zdjęciowe do filmu o LGD i LSR poświęcone były głównie Gminie Pasłęk, Miłomłyn, Zalewo, Susz i Iława. W tych dniach o współpracy w ramach LGD mówili: Antoni Smolak - wójt Gminy Małdyty Joanna Rackiewicz - Kępka - koordynator Programu LEADER z Gminy Miłomłyn, Irena Piechota - burmistrz Zalewa, Krzysztof Harmaciński - wójt Gminy Iława oraz Tomasz Koprowiak - burmistrz Kisielic.

Z atrakcji w tych dniach nakręcono zdjęcia z Dni Zalewa, Festiwalu "Nad Jeziorakiem" w Siemianach, treningu grupy rowerowej w Suszu.

Zrobiono zdjęcia zabytków: w Gminie Pasłęk: kościoła w Mariance, pałacu w Kwitajnach, w Gminie Miłomłyn - kościoła św. Bartłomieja w Miłomłynie, w Gminie Zalewo - kościoła, baszty i szkoły w Zalewie; w Gminie Susz - ruin pałacu w Kamieńcu, pałacu w Bałoszycach, sanktuarium św. Antoniego, murów obronnych, pomnika Chrystusa Króla w Suszu; w Gminie Kisielice - kościoła i wieży ciśnień w Kisielicach, w Gminie Iława - ruin zamku w Szymbarku.

Cechy charakterystyczne gmin pokazują zdjęcia z Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i obszarów chronionego krajobrazu oraz fermy wiatraków w Łodygowie i spalarni w Kisielicach. W Gminie Miłomłyn jest to jezioro Kocioł i Karnity, w gminie Zalewo - jezioro Ewingi i dom Nienackiego nad jeziorem Płaskim w Jerzwałdzie, w Gminie Iława - jeziora Jeziorak z Festiwalem w Siemianach i jezioro Szymbarskie z ruinami zamku w Szymbarku, w Gminie Susz - Jezioro Gaudy i ruiny pałacu w Kamieńcu, natomiast w Kisielicach jezioro Trupel w Truplu, jezioro Rakowe w Kisielicach, jezioro Goryńskie w Goryniu.

 

Zadaniem filmu jest także pokazanie aktywności LGD poprzez jej działania, a więc zrobiono zdjęcia inwestycji realizowanych z PROW za pośrednictwem osi IV LEADER: świetlic wiejskich, zagospodarowania centrum wsi, zagospodarowania plaży, wydanych publikacji, oznakowania obszaru: szlaków rowerowych, kajakowych, Szlaku Pocztyliona, atrakcji przyrodniczo - kulturowych, imprez: Festiwalu "Nad Jeziorakiem" w Siemianach z występem Zespołu "Czerwony Tulipan" oraz Stanisława Sojki, Dni Zalewa w części poświęconej dzieciom.

Celem filmu jest pokazanie potencjału lokalnej grupy działania, wybranych kierunków rozwoju oraz metod działania typu LEADER.  Wybrane kierunki to rozwój turystyki i kształcenie liderów wiejskich, które dają odwagę do działania lokalnym liderom.  Obszar Kanału Elbląskiego ma bardzo bogaty potencjał, ale do  ożywienia turystycznego potrzeba liderów niezwykle zaangażowanych w rozwój swoich małych ojczyzn.

Mam nadzieję, że takie przesłanie zostanie odczytane z nagranego filmu.

S.Pańczuk